# A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Sanatçı Detay Şarkı Sözleri Albümleri

Coldplay


Coldplay Hakkında

Coldplay, İngiliz alternatif rock müzik grubu. Grubun dört üyesi vardır: grubun piyanisti, gitaristi ve solisti olan Chris Martin, bas gitaristi Guy Berryman, bateride Will Champion ve gitarda Jonny Buckland.

İlk yıllar

1996 senesinde University Collage London’da tanışan Chris Martin (vokal, piyano, mandolin, gitar, klarnet) ve Jonny Buckland (gitar, klavye) tarafından ilk başta «Pectoralz» ismi altında Londra’da kurulan Coldplay, ertesi yıl Guy Berryman (bas gitar)’ın kadroya dahil olmasıyla ismini «Starfish» olarak değiştirdi. Will Champion (davul)’ın da kadroya katılmasıyla adını bir kez daha değiştirerek «Coldplay» ismini benimseyen grup, 1998 senesinde hazırladığı «Ode to Deodorant»/»Brothers & Sisters» adlı demoyu çevrede dağıtarak ismini duyurmaya çalıştı.

1998 senesinin sonunda Safety adlı EP’yi yine arkadaşlarına ve plak şirketlerine göndererek şansını deneyen Coldplay, kısa zaman içerisinde bağımsız plak şirketi Fierce Panda Records ile anlaşma sağladı.

Ertesi sene bu şirkete bağlı olarak «Brothers & Sisters» adlı EP’yi yayınlayan grup, senenin sonunda Parlophone Records ile albüm anlaşmasına vardı. Anlaşma sonrasında The Blue Room adlı EP’yi piyasaya süren dörtlü, EP’nin prodüksiyonunda Chris Allison ve Nicki Rosetti ile çalıştı.

Parachutes dönemi

2000 senesinde Parachutes adlı ilk stüdyo albümünü Ken Nelson’un yapımcılığında piyasaya sunan Coldplay, albümle alternatif rock tarzının en başarılı albümlerinden birisine imza attı. Birçok müziksever, albümü Radiohead’in The Bends ile OK Computer albümlerine benzetirken albüm, grubu Billboard 200 listelerinde 51 numaraya, İngiltere listelerinde ise zirveye taşıdı. Albümden «Shiver», «Yellow», «Trouble» ve «Don’t Panic» adlı çalışmalarını single olarak yayınlayan dörtlü, bu single’lardan «Shiver» ile İngiltere listelerinde 35, Billboard Modern Rock listelerinde ise 26 numara oldu. «Yellow» single’ı ile de İngiltere’de 4, Billboard Hot 100 listelerinde 48, Billboard Modern Rock listelerinde ise 6. sıraya yerleşen grup, «Trouble» single’ı ile de İngiltere listelerinde 10, Billboard Modern Rock listelerinde ise 28. sıradaydı.

2000 yılını Sparks adlı EP’yi yayınlayarak kapatan Coldplay, ertesi sene ise Norveç’te gerçekleştirdiği bir performansı Trouble Live EP adındaki bir EP ile müzikseverlere iletti. EP içerisinde ilk albümde yer alan beş parçasının konser versiyonlarına yer veren grup, senenin sonunda ise Mince Spies adlı EP’yi piyasaya sürdü.

A Rush of Blood to the Head dönemi

İlk albüm Parachutes ile 2002 senesindeki Grammylerden «En İyi Alternatif Rock Albümü» ödülünü kazanan Coldplay, senenin sonunda ise A Rush of Blood to the Head adlı ikinci stüdyo albümünü yine Ken Nelson ile çalışarak hayranlarının beğenisine sundu. Albümün içerisinde yavaş parçaların yanı sıra epik rock, piyano ağırlıklı ve sert gitar melodilerin yer aldığı çalışmalara da yer veren grup, albümün sözlerinde ise ilişkilerde yaşanan konuları masalsı bir anlatımla dile getirdi. Albümle Billboard 200 listelerinde 5, İngiltere listelerinde ise yeniden zirve olmayı başaran dörtlü, albümden «In My Place», «The Scientist», «Clocks» ve «God Put a Smile upon Your Face» adlı parçalarını single olarak piyasaya sürdü. Bu single’lardan «In My Place» ile İngiltere’de 2, Billboard Modern Rock listelerinde 17 numara olan topluluk, «The Scientist» single’ı ile de İngiltere listelerinde 10, Billboard Modern Rock listelerinde ise 18. sıraya yerleşti. «Clocks» single’ı ise İngiltere listelerinde 9, Billboard Hot 100 listelerinde 29, Billboard Modern Rock listelerinde ise 9 numara olurken, grup seneyi albümün turnesiyle tamamladı.

2003 senesindeki Grammylerden bir kez daha «En İyi Alternatif Rock Albümü» ödülüyle onurlandırılan Coldplay, ertesi seneki Grammylerden ise «Clocks» adlı çalışmasıyla «Yılın Kaydı» ödülüne layık görüldü. 2003 senesinde ayrıca Sidney’de gerçekleştirdiği bir performansı kaydederek Live 2003 ismi altındaki bir konser albümüyle müzikseverlere ileten grup, albümle Billboard 200 listelerinde 13, İngiltere listelerinde ise 46 numara oldu. Aynı sene içerisinde The Pretenders’ın 1983 tarihli «2000 Miles» adlı parçasını baştan yorumlayarak resmi internet sitesinde hayranlarına sunan dörtlü, parça ile senenin en çok indirilen parçasına imzasını atıyordu. Senenin sonunda ise Remixes adlı EP’yi piyasaya süren topluluk, EP içerisinde «Clocks» parçasına İsveçli elektronik müzik grubu Röyksopp’un yaptığı ile iki remixe ve «God Put a Smile Upon Your Face» adlı parçanın düzenlemesine yer verdi.

X&Y dönemi

2005 senesinde X&Y adlı üçüncü stüdyo albümünü Danton Supple ve Ken Nelson ile bir araya gelerek yayınlayan Coldplay, albümle ilk kez tarzına elektronik müzik türünden özelliklerini yansıttı. Bunun sebebi albümün hazırlanışı sırasında bolca dinlenen Kraftwerk ile 70’lerin ilk elektronik müzik denemelerini yapan Brian Eno ve David Bowie etkileşimleri olarak belirtilirken, ayrıca albümde yoğun bir şekilde U2’nun etkileri de gözlendi. Albümün sözlerinde ise ciddi ve üstü kapalı bir şekilde yine ilişkiler temasını işleyen grup, albümüyle Billboard 200 ve İngiltere listeleri dahil birçok ülkenin müzik listelerinde de zirve olmayı başardı. Albümden «Speed of Sound», «Fix You», «Talk», «The Hardest Part», «What If» ve «White Shadows» adlı çalışmalarını single olarak piyasaya süren dörtlü, bu single’lardan «Speed of Sound» ile İngiltere listelerinde 2, Billboard Hot 100 listelerinde 8, Billboard Modern Rock listelerinde ise 5. sıraya yerleşti. «Fix You» single’ı ile de İngiltere listelerinde 4, Billboard Hot 100 listelerinde 59, Billboard Modern Rock listelerinde ise 18 numara olan topluluk, «Talk» single’’ı ile de İngiltere’de 10, Billboard Hot 100’de 86 ve Billboard Modern Rock’ta ise 5. sıradaydı.

2005 senesinin sonuna doğru «Live 8» konserleri kapsamında Londra’da sahne alan ve performansta The Verve’ün 1997 tarihli «Bitter Sweet Symphony» parçasını grubun vokalisti Richard Ashcroft ile hayat veren Coldplay, ayrıca «War Child» adlı yardım kuruluşunun yayınladığı Help!: A Day in the Life adlı albüme «How You See the World» adlı çalışmasıyla katıldı.

Ayrıca X&Y ; 2005 yılında 8.3 milyon kopya ile yılın en çok satan albümü oldu.

Viva la Vida dönemi

En son 11 Haziran 2008 tarihinde Viva la Vida or Death and All His Friends adlı dördüncü stüdyo albümünü Markus Dravs, Brian Eno, Rik Simpson ve Jon Hopkins’ten oluşan bir prodüksiyon ekibiyle çalışarak hayranlarına sunan Coldplay, albümün tarzına Latin Amerika ve İspanyol müziğinin etkilerini yansıttı. Ayrıca albümde kilise çanı ve bunun gibi deneysel sesler de ekleyen grup, albümüyle Billboard 200 ve İngiltere listeleri dahil birçok ülkenin listelerinde zirveye bir kez daha yerleşti. Albümden şu ana kadar «Violet Hill», «Viva la Vida» ve «Lost!» adlı parçalarını single olarak piyasaya süren dörtlü, bu single’lardan «Violet Hill» ile de İngiltere listelerinde 8, Billboard Hot 100 listelerinde 40, Billboard Modern Rock listelerinde ise 9 numara oldu. «Viva la Vida» single’ı, grubu İngiltere, Billboard Hot 100 ve Billboard Modern Rock Single listelerinde zirveye taşırken, «Lost!» single’ı da İngiltere listelerinde 55, Billboard Modern Rock Single listelerinde ise 22. sıradaydı. Ayrıca 19 Kasım’da Prospekt’s March adlı EP’yi yayınlamaya hazırlanan topluluk, EP içerisinde yer alan «Lost+» adlı parçada Jay-Z ile bir araya geldi.

Coldplay, 2009 Grammy Ödülleri’nde yedi dalda ödüle aday gösterildi: Yılın Albümü ve En İyi Rock Albümü (Viva la Vida or Death and All his Friends); Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı ve En İyi Grup Pop Vokal Performansı («Viva la Vida»); En İyi Rock Şarkısı ve En İyi Grup Rock Performansı («Violet Hill»). Bu adaylıkların üçünden ödüle layık görüldü:En İyi Rock Albümü (Viva la Vida or Death and All His Friends);Yılın Şarkısı (Viva la Vida);En İyi Grup Pop Vokal Performansı (Viva la Vida)

Viva La Vida or Death and All His Friends adlı albüm 6.9 milyonluk satış rakamıyla 2008 yılının en çok satan albümü oldu.

Viva La Vida şarkısının çalıntı olduğu iddia edilse de kanıtlanamadı ve iddia sahipleri dava açmadığı için gerçeklilik kazanmadı.

Albümleri

# Parachutes (2000)
# A Rush of Blood to the Head (2002)
# X&Y (2005)
# Viva la Vida or Death and All His Friends (2008)
# Mylo Xyloto (2011)

http://www.coldplay.com/


Coldplay Şarkıları


'Til Kingdom Come  
1.36  
42  
A Ghost  
A Hopeful Transmission  
A Message  
A Rush Of Blood To The Head  
A Sky Full of Stars  
A Whisper  
Amsterdam  

Tüm Coldplay Şarkı Sözleri

Coldplay Albümleri
Mylo Xyloto
2 Parça
1 Feb 2012, 00:00

 A Rush of Blood to the Head
2 Parça
15 Aug 2002, 00:00

 

Tüm Coldplay Albümleri

Coldplay Benzeri Sanatçılar0

En Popüler 5 Yerli Sanatçı


Tarkan

Sezen Aksu

Sertab Erener

Vega

Duman

En Popüler Yerli Sanatçılar

En Popüler 5 Yabancı Sanatçı


Coldplay Coldplay

Lana Del Rey Lana Del Rey

Arctic Monkeys Arctic Monkeys

Ed Sheeran Ed Sheeran

Daft Punk Daft Punk


En Popüler Yabancı Sanatçılar

En Popüler 5 Yerli Şarkı


Sekiz 2

Sekiz
Zamanda Yolculuk

Contra
31 Ekran

Hidra
Hakkari 24 Şehit

Serseri Styla
Sevduğum

Marsis

En Popüler Yerli Şarkılar

En Popüler 5 Yabancı Şarkı


22

Taylor Swift
Royals

Lorde
Wrecking Ball

Miley Cyrus
Apokalips

Pentagram
Do I Wanna Know?

Arctic Monkeys

En Popüler Yabancı Şarkılar

En Yeni 3 Şarkı


The Black Keys The Black Keys
Weight of Love Şarkı Sözü
Kasabian Kasabian
treat Şarkı Sözü
Linkin Park Linkin Park
Until it's Gone Şarkı Sözü

Rüya Tabirleri Sitesi

Burçlar Sitesi

Bebek İsimleri Sitesi

Ceyhan Prensi
Sen Parfüm Ben Esrar Kokarım Şarkı Sözü


Ramazan Yıldızhan
Kardeş Demeyin Bana Şarkı Sözü


Özdemir Erdoğan
Pervane Şarkı Sözü


Hüseyin Turan
Acayip Hayvanlara Benziyirsen Şarkı Sözü


Yüzyüzeyken Konuşuruz
Ateş Edecek Misin Şarkı Sözü


Hidra
Hiphop Zindanı Şarkı Sözü


Fatih Kısaparmak
Kilim Şarkı Sözü


Cimilli İbo
Armudu Budakladım Şarkı Sözü


Diyar Pala
Pompalamasyon Şarkı Sözü


Ahmet Şafak
Sen Yoksun Diye Şarkı Sözü


Ramazan Yıldızhan
Damacana Şarkı Sözü


Zakkum
Üç Elma Şarkı Sözü


Ebru Gündeş
Gel Vefasız Şarkı Sözü


Trabzon Yöresi Türküleri
Ha Buradan Aşağı Şarkı Sözü


Kodes
Çizgi Çek Şarkı SözüCopyright © 2013 Şarkı Sözleri.web.tr Her Hakkı Saklıdır.
Şark Sözleri Hakkında - İletişim - Sık Sorulan Sorular - Gizlilik Sözleşmesi - Kullanım Şartları
Sosyal Medyada Biz - Twitter - Facebook - Google +
Sayfa 0.604510 saniyede oluşturuldu. Sitemizde 3256 sanatçıya ait 27268 adet şarkı sözü bulunmaktadır.
DMCA.com